Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This Defender 856 comes with night sights and special grips from VZ Grips.
Taurus 2-85635NSVZ 856 Defender 38 Special +P 6rd 3″ Matte Black Cylinder Matte Stainless Steel Frame & Barrel Black & Gray VZ Grip
$443.99
Out of stock
| Weight | 2.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 6.10 × 1.80 in |
| Grips | Black & Gray VZ |
| Weight | 25.52 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Sights | Night Front, Fixed Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Barrel Length | 3" |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Frame Size | Small |
| UPC | 725327933892 |
| MPN | 2-85635NSVZ |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.