The Charles Daly 601 semi-auto shotgun is not only versatile but very affordable. Its receiver is machined from solid bars of aluminum alloy creating a lightweight yet exceptionally strong shotgun that will handle both 2.75″ and 3″ shells reliably.
Charles Daly 930272 601 20 Gauge 4+1 3″ 22″ Vent Rib Barrel, Flat Dark Earth Finished Barrel/Receiver, Mossy Oak Bottomland Stock & Forend, Includes 3 Chokes
$387.99
Out of stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.90 × 7.30 × 2.80 in |
| Weight | 7 lbs |
| Trigger | Single |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Safety | Manual Thumb |
| Gauge | 20 Gauge |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 22" |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Chamber | 3" |
| OAL | 42.38" |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 8053800942812 |
| MPN | 930272 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.