The Barkeep Boot delivers the familiar operation and quality construction of the Rough Rider series single-action revolvers on which it is based. This includes a hammer firing system, manual safety, classical notched rear sight and black oxide barrel, frame and cylinder finish. All revolvers come with a custom Heritage wood-handled ejector rod for removing empty cartridge cases.
Heritage Mfg BK22B1BHWBRN2 Barkeep Boot 22 LR 6 Shot, 1.68″ Black Steel Barrel, Black Oxide Zinc Alloy Frame, Black Cylinder Wood Engraved Birdshead Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
$182.99
Out of stock
| Weight | 2.1350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.30 × 6.00 × 1.90 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length | 1.68" |
| Grips | Wood Engraved Birdshead |
| Weight | 25.50 oz |
| OAL | 6.38" |
| UPC | 727962706770 |
| MPN | BK22B1BHWBRN2 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.