The Radical Firearms complete AR-Pistol is a fully Mil-Spec AR-15 pistol built using law enforcement grade upper receivers and mil spec lowers. The 4140 chromoly vanadium steel barrel is Melonite treated for a harder-than chrome finish. This same finish is applied to the bolt carrier groups, helping to reduce receiver wear and increase reliability. The bolt heads are MIL-STD and MPI for quality assurance. The full-length, free-float handguard keeps your hands cool and provides plenty of room for accessories. This model has a 10.5″ barrel, Radical Firearms 10″ RPR handguard with Magpul M-LOK slots on sides and bottom of the rail.
Radical Firearms FP105556M410RPR Forged RPR 5.56x45mm NATO 10.50″ 30+1 Black Hard Coat Anodized Buffer Tube Stock Black Polymer Grip
$512.99
25 in stock
| Weight | 7.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 9.50 × 4.00 in |
| Barrel Length | 10.50" |
| Sights | Optic Ready |
| Capacity | 30+1 |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| OAL | 26.12" |
| Stock Finish | Black |
| Stock Type | Buffer Tube |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Action | Semi-Auto |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized/Black Nitride |
| UPC | 816903022434 |
| MPN | FP105556M410RPR |
| Brand | Radical Firearms |






Reviews
There are no reviews yet.