The VK-1 uses a patented low-profile piston system design featuring optimum gas port sizing and an advanced piston assembly. This features a unique cup and spigot design that improves the gas seal and overall efficiency of the gas system. The VK-1 includes a staged gas bleed system that allows the rifle to operate consistently, either suppressed or unsuppressed, with varying types of factory ammo. The VK-1 Short Stroke Piston System includes a fully-supported one-piece OP rod and removable gas block which matches the footprint and weight of a standard DI AR-15 while providing the benefits of a piston driven system.
Vktr Industries V31100916617 VK-1 5.56mm 30+1 10.50″ Black Steel Threaded Barrel, Black Armor Cerakote 9.85″ VK-1 Handguard, Black Synthetic SB Tactical SBA3 Brace, Black Magpul K2 Grip, Ambidextrous
$2,299.99
4 in stock
| Weight | 11.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.70 × 12.00 × 4.00 in |
| Barrel Length | 10.50" |
| Caliber | 5.56mm |
| Capacity | 30+1 |
| Grips | Black Magpul K2 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| OAL | 27.30"-29.90" |
| Sights | None, OpticReady |
| FireArm | yes |
| Weight | 6 lbs |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| UPC | 810155166175 |
| MPN | V31100916617 |
| Brand | VKTR INDUSTRIES |






Reviews
There are no reviews yet.