The SE122 sports nicely figured Turkish walnut with a deep gloss finish and classic prince-of-wales grip. With an action bar milled from solid bar steel, the 122 is tough enough to handle high-volume shooting with 3″ magnum shells, but still sensitive enough to cycle reliably with light target loads. The back-bored barrel reduces recoil and dramatically improves shot pattern and penetration. A convenient magazine release allows you to extract unfired shells from the magazine without cycling the action, an added safety feature. It ships with five choke tube in a plasitc case with a wrench.
Silver Eagle Arms SE12228 SE122 12 Gauge 28″ 4+1 3″ Black Turkish Walnut Right Hand
$529.99
Out of stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 7.80 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| OAL | 42" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Receiver Description | Steel |
| Weight | 11 lbs |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Stock Description | Turkish Walnut |
| Weight Range | 11 lbs to 11.99 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 856953002550 |
| MPN | SE12228 |






Reviews
There are no reviews yet.