The M4E1 upper receiver is a one-piece design combining the handguard mounting platform with the upper itself. It is machined from 7075-T6 aluminum with, M4 feedramps, .250 takedown pin holes, and supports barrels with a diameter up to 1″. Included is a barrel nut and wrench, port door, and forward assist. NOTE: This upper is not piston-kit compatible. Requires charging handle, barrel, handguard, gas block, muzzle device, gas tube and BCG (Bolt Carrier Group) to complete.
Aero Precision APAR600201AC M4E1 Enhanced Receiver 5.56x45mm NATO 7075-T6 Aluminum Black Anodized Receiver for AR-15
$199.99
Out of stock
| Weight | 1.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 3.60 × 2.90 in |
| Receiver Description | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | None, Optic Ready |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Handguards | Free-Floating |
| FireArm | No |
| Handguard Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| UPC | 815421022339 |
| MPN | APAR600201AC |
| Brand | Aero Precision |






Reviews
There are no reviews yet.