Based on the U.S. Army’s Next Generation Squad Weapon (NGSW) Rifle. Ambidextrous Bolt Catch/Release. Rear and Side Charging Handle. 6 Position Push-Button. Folding/Collapsing Stock. 2 Position Adjustable Gas Valve. SLX/SLH QD Flash Hider
Sig Sauer PSPEAR76213B MCX Spear 7.62x51mm NATO 20+1 13″, Coyote, No Brace, OEM Polymer Grip, SLX/SLH QD Flash Hider, Ambi Controls, Adj. Gas Block
$3,999.99
8 in stock
| Weight | 10.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.10 × 11.10 × 4.00 in |
| OAL | 24.50" |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| Barrel Length | 13" |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 13" to 13.99" |
| Stock Finish | Coyote |
| Safety | Ambidextrous |
| Weight | 9.20 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | Coyote Polymer |
| UPC | 798681681372 |
| MPN | PSPEAR76213B |
| Brand | Sig Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.