Sellier & Bellot buckshot is ideal for hunting, taking kids hunting or home defense.
Sellier & Bellot SB12BSA Hunting Magnum 12Gauge 3″ 15Pellets 1 7/8oz 00Buck Shot 10 Per Box/25 Case
$12.99
Out of stock
| Weight | 1.4500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.40 × 4.20 × 0.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Ounces | 1 7/8 oz |
| Hull Material | Plastic |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 00 Buck |
| Muzzle Velocity | 1214 fps |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Length | 3" |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 25 |
| UPC | 754908533787 |
| MPN | SB12BSA |
| Brand | Sellier & Bellot |






Reviews
There are no reviews yet.