Designed by Major George Schofield to be operated with one hand while on horseback, a break-open pistol was ideal for mounted soldiers in the U.S. Cavalry. Shooters could easily eject all six spent cartridges and reload while on horseback. The top break pistol also proved useful to the likes of Jesse James and Wild Bill Hickok. The Schofield barrel latch opens by pulling it back with the thumb and includes the rear sight notch.
Taylors & Company 550675 Schofield Top Break 44-40 Win Caliber with 5″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Nickel-Plated Finish Steel & Walnut Grip
$1,643.99
Out of stock
| Weight | 3.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 44-40 Win |
| Cylinder Finish | Nickel-Plated |
| Barrel Finish | Nickel-Plated |
| Action | Break Open |
| OAL | 10.75" |
| Barrel Length | 5" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Frame Description | Nickel-Plated Steel |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Weight | 2.90 lbs |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Grips | Walnut |
| UPC | 810012510783 |
| MPN | 550675 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.