These +P+ loadings feature some positive developments for the 9mm. The lightweight bullet generates very little felt recoil, which aids in fast follow-up shots. The all-copper bullet penetrates very deeply for a .355 diameter bullet of that grain weight. Expect roughly 13 inches of penetration in ballistic gelatin. It also features low flash powder which offers a huge tactical advantage to the shooter.
Buffalo Bore Ammunition 24H20 Buffalo-Barnes Strictly Business 9mmLuger +P+ 115gr Barnes TAC-XP Lead Free 20 Per Box/12 Case
$45.99
14 in stock
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.00 × 2.50 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Application | Home Defense |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 500 ft lbs |
| Bullet Weight | 115 gr |
| Rating | +P+ |
| Muzzle Velocity | 1400 fps |
| Boxes Per Case | 12 |
| Rounds Per Box | 20 |
| Bullet Type | Barnes TAC-XP Lead Free |
| UPC | 651815024080 |
| MPN | 24H20 |
| Brand | Buffalo Bore Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.