Take to the field with a perfectly balanced pump that offers instinctive pointability and absolute reliability with the Field model of the Super X Pump shotgun. Stocked in traditional hardwood and sporting a vent rib barrel with 3″ chamber and Invector-Plus choke tubes, the Field is ready to drop a limit of birds at your command. This shotgun features a hard chrome chamber and bore, a drop out trigger group, crossbolt safety and a premium recoil pad. This youth model features a 24″ black hard chrome plated barrel.
Winchester Repeating Arms 512367690 SXP Field Youth 20 Gauge 24″ 5+1 3″ Matte Black Rec/Barrel Satin Walnut Stock Right Hand Includes 3 Invector-Plus Chokes
$336.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 9.00 × 2.90 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length | 24" |
| Sights | Brass Bead Front |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Chokes Included | F,M,IC |
| OAL | 42.50" |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Weight | 6.40 lbs |
| Hand | Right |
| Receiver Description | Black Aluminum |
| Stock Description | Grade I Walnut |
| Barrel Description | Hard Chrome Plated |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702017117 |
| MPN | 512367690 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.