The TriStar Viper series is a semi-automatic, gas operated shotgun that is reliable, functional and hard working. Its removable choke system uses Beretta/Benelli Mobil threads, includes three choke tubes (IC, M, F), choke box, and wrench. The Viper also features manual E-Z load mag cut-off, vent ribbed barrel with matted sight plane & fiber optic front sight and chrome-plated chamber. A shot plug is included.This 410 gauge G2 Turkey model features a bronze metal finish and Mossy Oak Bottomland fixed stock with pistol grip.
TriStar 24158 Viper G2 Turkey 28 Gauge 2.75″ 5+1 24″, Bronze Cerakote Barrel/Rec, Mossy Oak Digital Bottomland Pistol Grip Stock, Fiber Optic Sight, 4 MobilChoke Included
$826.99
Out of stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.40 × 7.30 × 2.80 in |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Gauge | 28 Gauge |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chokes Included | F,IC,M,Turkey Extended |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Weight | 6 lbs |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Stock Description | Fixed |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 713780241586 |
| MPN | 24158 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.