The Charles Daly 601 semi-auto shotgun is not only versatile but very affordable. Its receiver is machined from solid bars of aluminum alloy creating a lightweight yet exceptionally strong shotgun that will handle both 2.75″ and 3″ shells reliably.
Charles Daly 930230 601 20 Gauge 4+1 3″ 26″ Vent Rib Blued Barrel, Black Anodized Aluminum Receiver, Black Synthetic Stock, Includes 5 Choke Tubes
$341.99
Out of stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.70 × 7.20 × 3.00 in |
| Safety | Manual Thumb |
| Gauge | 20 Gauge |
| Sights | Brass Bead Front |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Weight | 7.10 lbs |
| Chamber | 3" |
| Hand | Right |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 8053800941389 |
| MPN | 930230 |
| Brand | Charles Daly Chiappa |






Reviews
There are no reviews yet.