This Daniel Defense M4 V7 Pro features a M-LOK attachment technology with Daniel Defense MFR XS 15.0 rail. It has a cold hammer-forge barrel with a Gen II muzzle climb mitigator and a rifle length gas system which provides smooth and reliable cycling under any condition. Its free-floating MFR XS 15.0 handguard offers incredible weight savings as well as superior cooling, ergonomics, and modularity while maintaining sthe strength and durability.
Daniel Defense 0212816541047 DDM4 V7 Pro 5.56x45mm NATO 30+1 18″ Threaded Heavy Barrel w/Muzzle Climb Mitigator, Black Hard Coat Anodized Receiver, 6 Position Stock w/SoftTouch Overmolding
$2,230.99
25 in stock
| Weight | 13.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.70 × 10.70 × 4.00 in |
| Sights | Optic Ready |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| FireArm | yes |
| Trigger | Geissele SD-3G Single-Stage |
| OAL | 34.25"- 37.88" |
| Muzzle | Muzzle Climb Mitigator |
| Safety | Ambidextrous |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber | 5.56x45mm |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized/Black Phosphate |
| Twist | 1:7" |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Action | Semi-Auto |
| Weight | 7.40 lbs |
| Stock Description | 6 Position w/SoftTouch Overmolding |
| UPC | 815604019248 |
| MPN | 0212816541047 |
| Brand | Daniel Defense |






Reviews
There are no reviews yet.