Express Magnum Buckshot’s combination of heavy cushioning behind the shot column and a granulated polymer buffering helps maintain pellet roundness for tight even patterns.
Remington Ammunition 20640 Express Buckshot 12Gauge 3″ 4Buck Shot 5 Per Box/ 50 Case
$12.99
1000 in stock
| Weight | 0.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.80 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 5 |
| Length | 3" |
| Shot Size | 4 Buck |
| Ounces | 41 Pellets |
| Muzzle Velocity | 1225 fps |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 047700020808 |
| MPN | 20640 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.