Featuring all steel construction and chopper-lump barrels, the heart of every Iside shotgun exemplifies pure yet robust elegance. From this base emerge side plates, engravings and inlays, extractors or ejectors, single or double triggers, and a variety of wood grades from visually pleasing to breathtaking.
F.A.I.R. FRISPRDL1628 Iside De Luxe Prestige 16 Gauge 2rd 2.75″ 28″ Blued Barrel, Steel Receiver w/Silver Engraved Metal Finish, Walnut Stock, Gold Trigger
$3,243.99
Out of stock
| Weight | 11.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.10 × 11.10 × 3.20 in |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Gauge | 16 Gauge |
| Weight | 6.61 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Chokes Included | TC XP50 5 |
| UPC | 8057829613371 |
| MPN | FRISPRDL1628 |






Reviews
There are no reviews yet.