17 HMR AR-15 Upper Features: 18″ Barrel, 1:9 Twist Rate, 1/2-28RH Threading, A2 Flash Hider Included, Blowback Operating System, Black Color (Optional Cerakote Upgrades Below), Two 10-round magazines, Parts Kit for Lower Conversion Included, Weight of upper is 4.5 pounds
Alexander Arms UST17 Upper Parts Kits 17 HMR 18″ Black Cerakote Aluminum Receiver M-LOK Handguard for AR-15 Includes 2 Mags
$1,039.99
Out of stock
| Weight | 6.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.10 × 4.40 × 4.30 in |
| Sights | Optic Ready |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Twist | 1:9" |
| FireArm | No |
| Barrel Length | 18" |
| Handguard Finish | Black |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Finish | Black |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Handguards | M-LOK |
| UPC | 819511021295 |
| MPN | UST17 |
| Brand | Alexander Arms |






Reviews
There are no reviews yet.