American Tactical’s MB3 series of shotguns are perfect for home defense at an affordable price. It has a black synthetic stock, 18.5″ barrel, and a 4+1 capacity. This MB3-R model features a receiver-mounted Picatinny rail for optics and a blade front sight.
ATI ATIGMB3R MB3 R 12 Gauge Pump 3″ 4+1 18.50″ Black Smooth Bore Barrel, Black Stainless Steel Receiver, Black Synthetic Stock, Right Hand
$179.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 8.60 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Trigger | Standard |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| OAL | 39.25" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Sights | Blade Front |
| Weight | 8 lbs |
| Safety | Thumb |
| Barrel Description | Smooth Bore |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Receiver Description | Black Steel |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| UPC | 813393019913 |
| MPN | ATIGMB3R |
| Brand | ATI |






Reviews
There are no reviews yet.