This Carrera Giovane shotgun features a Monte Carlo style stock with a goose brake grooved forend. It also has a black adjustable single trigger and an ejector.
F.A.I.R. FRDC432028 Carrera Giovane 20 Gauge with 28″ Barrel, 3″ Chamber, 2rd Capacity, Black Metal Finish & Opta Wood Monte Carlo Stock Right Hand (Full Size)
$1,919.99
Out of stock
| Weight | 12.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.00 × 12.00 × 3.50 in |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Chokes Included | 5 |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Stock Finish Group | Black |
| Chamber | 3" |
| Sights | Bead Front |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Choke Configuration | TechniCoke |
| Trigger | Adjustable |
| UPC | 8057829613326 |
| MPN | FRDC432028 |






Reviews
There are no reviews yet.