Dickinson Estate Series side-by-side shotguns provide demanding sportsmen with superior feel, balance, and easy handling. It features a premier hand-checked Turkish walnut stock and trigger plate receiver finished with true bone-charcoal case hardening and hand-engraved English scroll accents. Advanced CNC machining technology and meticulous attention to detail ensure that these side-by-sides will shoot well and keep their luxurious appearance for many seasons. This model features a double trigger.
Dickinson ST1626DH Estate 16 Gauge with 26″ Black Barrel, 3″ Chamber, 2rd Capacity, Color Case Hardened Metal Finish, Oil Turkish Walnut Stock & Double Trigger Right Hand (Full Size)
$1,870.99
Out of stock
| Weight | 10.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.30 × 12.20 × 3.20 in |
| Safety | Manual Thumb |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | Double |
| Barrel Description | 26" Side-by-Side |
| Sights | Brass Bead Front |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 26" |
| Gauge | 16 Gauge |
| OAL | 44" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Weight | 5.70 lbs |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| UPC | 6468095814720 |
| MPN | ST1626DH |
| Brand | Dickinson |






Reviews
There are no reviews yet.