A winning combination of shot-to-shot consistency and reloadability. Remington’s STS Target Loads are the benchmark for target-crushing performance and a favorite at the reloading bench. Its the choice of champions at major skeet, trap, and sporting clays shoots across the country.
Remington Ammunition 28057 Premier STS 28 Gauge 2.75″ 3/4 oz 8 Shot 25 Per Box/ 10 Cs
$19.99
4 in stock
| Weight | 1.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.40 × 3.30 × 2.60 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Shot Size | 8 |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Application | Sport Shooting |
| Muzzle Velocity | 1200 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Ounces | 3/4 oz |
| UPC | 047700300801 |
| MPN | 28057 |
| Brand | Remington Ammunition |






Reviews
There are no reviews yet.