The Colt Single Action Army revolver, the Peacemaker, was originally introduced in 1873–no more sculptural and practical Colt has ever been created. This revolver features a polished spur hammer, black composite eagle stocks, and 2nd generation-style cylinder bushing.
Colt Mfg P1850 Single Action Army Peacemaker 45 Colt (LC) 6 Shot 5.50″ Blued Barrel & Cylinder, Color Case Hardened Frame, Black Polymer Grip
$1,743.99
Out of stock
| Weight | 4.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 8.50 × 2.50 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Weight | 42 oz |
| Sights | Blade Front |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Grips | Black Polymer |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 11" |
| UPC | 098289009036 |
| MPN | P1850 |
| Brand | Colt Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.