The Plantation over & under shotgun is the newest addition to the Plantation family. As with the side-by-side version, this shotgun features a precision trigger plate mechanism with cosmetic side plates and a receiver finished with true bone-charcoal color case hardening and hand-engraved English scroll. A premium grade, hand-fitted Turkish walnut stock and fore-end add to Plantations distinctive look and feel. This truly is a shotgun that is as much a pleasure to look at as it is to shoot. The Plantation over & under will meet the needs of the most demanding sportsman.
Dickinson OP2028 Plantation 20 Gauge with 28″ Black Barrel, 3″ Chamber, 2rd Capacity, Color Case Hardened Metal Finish & Oil Turkish Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size)
$2,146.99
Out of stock
| Weight | 10.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.50 × 12.20 × 3.10 in |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7 lbs |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Sights | Brass Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| UPC | 687748692706 |
| MPN | OP2028 |
| Brand | Breda/Dickinson |






Reviews
There are no reviews yet.