The Rossi RP63 features a double action trigger and a crisp single action trigger pull. The RP63 is optimized for concealed carry. Featuring fixed sights, the front sight is ramped; firing pin is mounted directly to the hammer giving the gun maximum reliability with all types of primers; the full underlug barrel adds additional weight which helps manage magnum recoil. The RP63 fits common holsters and speed loaders for similar sized medium frame revolvers.
Rossi 2RP631FLOK RP63 Small Frame 357 Mag/38 Special +P 6rd 3″ Sniper Green Cerakote Stainless Steel Barrel, Satin Stainless Cylinder, Sniper Green Cerakote Stainless Steel Frame, Black LOK Grip
$484.99
Out of stock
| Weight | 2.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 6.10 × 1.80 in |
| Sights | Removable Serrated Front Blade/Fixed Rear |
| Weight Range | 24.40 to 29 oz |
| Weight | 27.30 oz |
| Capacity | 6rd |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Cylinder Finish | Satin |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Finish | Sniper Green Cerakote |
| Grips | Black LOK |
| Frame Size | Small |
| OAL | 7.95" |
| UPC | 754908900275 |
| MPN | 2-RP631F-LOK |
| Brand | Rossi |






Reviews
There are no reviews yet.