From target shooting and hunting to tactical applications, its unique boat tail design gives precision shooters greater accuracy and consistency at long ranges. It was designed with a cleaner-burning propellant.
Aguila 1E556126 Target & Range Rifle 5.56x45mm NATO 55gr Full Metal Jacket Boat Tail 300 Per Box/4 Case
$178.99
Out of stock
| Weight | 8.0900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.20 × 5.20 × 5.20 in |
| Boxes Per Case | 4 |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Energy | 1298 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 3260 fps |
| Rounds Per Box | 300 |
| Bullet Type | Full Metal Jacket Boat Tail |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Bullet Weight | 55 gr |
| Application | Hunting |
| UPC | 640420012131 |
| MPN | 1E556126 |
| Brand | Aguila |






Reviews
There are no reviews yet.