Federal Champion Handgun loads provide accurate, target-grade performance. Features reliable brass and primer, consistent performance and ideal for target practice.
Federal C9115A500 Champion Training 9mmLuger 115gr Full Metal Jacket 500rds *Bulk Package
$146.99
413 in stock
| Weight | 13.0150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 4.90 × 4.80 in |
| Muzzle Energy | 323 ft lbs |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Caliber | 9mm Luger |
| Boxes Per Case | 1 |
| Muzzle Velocity | 1125 fps |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Bullet Weight | 115 gr |
| Rounds Per Box | 500 |
| Application | Hunting |
| UPC | 50004544679086 |
| MPN | C9115A500 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.