The Citori features an extreme level of craftsmanship that leads to the dependable function, impeccable looks, championship performance and respect. Its convenient barrel selector allows the shooter to choose which barrel fires on the first pull of the single trigger, and the second pull fires the remaining barrel. The automatic ejectors eject fired shells when the breech is opened and elevate unfired shells for easy removal. The Citori utilizes a transverse-mounted, full-width tapered locking bolt. The tapered locking bolt engages a full-width tapered recess in the rear barrel lugs. The hinge pin extends from one side of the receiver to the other for maximum strength. It also features chrome-plated chambers that resist the toll thousands of shells can take on lesser quality guns. This CX model features an adj comb.
Browning 018111303 Citori CX 12 Gauge 30″ Barrel 3″ 2rd, Lightweight Blued Barrels, Gold Accented Receiver, American Black Walnut Stock With Graco Adjustable Comb
$2,819.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.50 × 10.00 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 47" |
| Choke Configuration | Invector-Plus Midas |
| Barrel Description | 30" Back-Bored Vent Rib |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 8.70 lbs |
| Stock Description | Fixed with Adjustable Comb |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Trigger | Triple Trigger System |
| Receiver Description | Steel |
| Chamber | 3" |
| Sights | Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| UPC | 023614681465 |
| MPN | 018111303 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.