This DB15 Pistol features a carbine-length, medium, 4150 ChromeMoly barrel, pistol-length gas system, and a shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier. It has 7075-T6 aluminum receivers, 9″ M-Lok handguard, Magpul MOE grip, and a SBA3 brace.
Diamondback DB1916K001 DB15 AR Pistol Carbine Length 5.56x45mm NATO 10″ 30+1 Black SBA3 Pistol Brace Stock
$773.99
45 in stock
| Weight | 7.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 10.00 × 3.00 in |
| Capacity | 30+1 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| OAL | 26" |
| Weight | 5.40 lbs |
| FireArm | yes |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Barrel Length | 10" |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | Black Magpul |
| UPC | 810035754737 |
| MPN | DB1916K001 |
| Brand | Diamondback |






Reviews
There are no reviews yet.