The low-profile Cynergy is an experience in over and under shotguns with performance, recoil control, speed and reliability that you must shoot to fully appreciate. It features the innovative Reverse Striker ignition system; a striker-based, mechanical trigger that offers the benefits of a crisp feel, reduced locktime and less overtravel than other over and under shotguns. The strong MonoLock Hinge design is the integration of the monobloc and the hinge, and has up to 300% more surface area to pivot on than traditional trunnion-style hinges. Rectangular locking pins provide extra strength and feature a “Wear-In Relief” that keeps the action tight. Impact Ejectors are aided by the punch of a secondary striker spring for more positive, reliable ejection of fired hulls from the chambers.
Browning 018729203 Cynergy Wicked Wing 12 Gauge 3.5″ 2rd 30″ Burnt Bronze Cerakote Barrel/Camo Design Receiver, Realtree Max-7 Synthetic Stock With Adjustable Comb & Textured Gripping Surface
$2,369.99
Out of stock
| Weight | 10.4600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 10.00 × 3.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Sights | Ivory Bead Front |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Choke Configuration | Banded Invector-Plus Extended |
| Weight | 7.50 lbs |
| OAL | 47.75" |
| Barrel Length | 30" |
| Stock Description | Adj Comb |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Receiver Description | MonoLock Hinge |
| Action | Break Open |
| Chamber | 3.50" |
| Safety | Top Tang |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 023614853374 |
| MPN | 018729203 |
| Brand | Browning |






Reviews
There are no reviews yet.