Winchester’s Super X Autoloading shotgun has a worldwide reputation for speed, reliability and handling. The Super X4 is lighter, faster cycling, smoother swinging and more ergonomic than ever before. The self-adjusting active valve system cycles a wide variety of loads while reducing “felt recoil”, while an active valve system adjusts gas pressures using Quadra-Vent technology. Quadra-Vent Ports vent excess gases for cleaner operation. Its stock features improved ergonomics, a smaller pistol grip and textured gripping surfaces give your hands a sure, non-slip grip. It also utilizes LOP spacers and a Inflex technology recoil pad. The SX4 barrel features back-bored technology and Invector-Plus choke tubes. This Hybrid model features a gray cerakote metal finish and synthetic stock.
Winchester Repeating Arms 511251692 SX4 Hybrid 20 Gauge 28″ 4+1 3″ Gray Cerakote Rec/Barrel Matte Black Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plus Chokes
$1,107.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 9.10 × 3.00 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.12 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib |
| Trigger | Drop-Out |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Stock Description | Fixed Textured Grip Paneled |
| Stock Finish Group | Black |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Chamber | 3" |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| OAL | 49" |
| Hand | Right |
| Safety | Reversible Safety Button |
| Action | Semi-Auto |
| UPC | 048702018688 |
| MPN | 511251692 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.