The Taurus Judge Executive Grade is assembled by hand in a separate room by a team of specially trained gunsmiths, ensuring that the fit and finish is exquisite. The action is hand tuned, resulting in a smooth double action trigger pull, perfect for rapid shots. The single action trigger lets off with a crisp, clean break for when you need to dial up the precision a little bit. Accuracy benefits from the presentation grade wood grips, which fit comfortably in the hand while aiding recoil control. 1:12.14-in RH twist.
Taurus 2441EX039 Judge Executive Grade Medium Frame 45 Colt (LC) 410 Gauge 5rd 3″ Hand Polished Satin Stainless Steel Barrel, Hand Polished Satin Stainless Steel Cylinder & Frame, Wood Grip
$845.99
Out of stock
| Weight | 5.5350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.10 × 10.20 × 4.70 in |
| Frame Size | Medium |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Sights | Brass Insert Front/Fixed Rear |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Weight | 36 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Capacity | 5rd |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Cylinder Finish | Hand Polished Satin |
| Barrel Finish | Hand Polished Satin |
| Barrel Length | 3" |
| OAL | 9.50" |
| Grips | Wood |
| UPC | 725327938026 |
| MPN | 2-441EX039 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.