From home security to the turkey woods and trap field, Stevens shotguns boast hard-hitting durability without sacrificing performance.
Stevens 57964 560 Field 12 Gauge 3″ 5+1 26″, Matte Black Barrel/Rec, Turkish Walnut Stock, Fiber Optic Front Sight, Oversized Controls
$371.99
Out of stock
| Weight | 9.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.40 × 10.50 × 3.40 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight | 6.50 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 46.75" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Hand | Right Hand |
| Chamber | 3" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Modified |
| Sights | Fiber Optic Front/Mid Bead |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 011356579645 |
| MPN | 57964 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.