Iver Johnson Over/Under shotgun features vent rib on top and bottom of barrel; extractors on both barrels; walnut checkered stock and forend; sling swivel on the barrel and the stock; choke dimensions are the same as the Benelli Mobil choke. Includes 5 internal threaded chokes- full, improved modified, modified, improved cylinder and skeet.
Iver Johnson Arms IJ60012 IJ600 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Over/Under Vent Rib Barrel, Matte Black Chromed w/Engraving Steel Receiver, Fixed Walnut Checkered Wood Stock & Forend
$478.99
Out of stock
| Weight | 9.8200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.00 × 9.00 × 2.70 in |
| Weight | 7.05 lbs |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet |
| Action | Break Open |
| Trigger | Single Stage |
| OAL | 45.25" |
| Sights | Fiber Optic Front/Brass Mid |
| UPC | 737278253387 |
| MPN | IJ60012 |
| Brand | OAKS WHOLESALE DIST/IVER |






Reviews
There are no reviews yet.