The Taurus Raging Hunter features a black matte ported barrel, Picatinny rail (Mil-STD 1913) and a double cylinder lock made of carbon steel. Trigger pull is 14.5 lbs for double action and 4.4 lbs for single action. Comes with a black deluxe gun case. This revolver is matte black.
Taurus 2440081RH-DLX Raging Hunter 44 Rem Mag 5rd 8.37″ Matte Black Oxide Cylinder Matte Black Aluminum Black Rubber with Integrated Red Cushion Insert Grip Includes Case
$943.99
Out of stock
| Weight | 6.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 12.30 × 3.00 in |
| Weight | 55 oz |
| Barrel Length | 8.37" |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Frame Size | Large |
| Capacity | 5 |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Caliber | 44 Rem Mag |
| Barrel Finish | Black Anodized |
| FireArm | yes |
| Action | SA/DA |
| Hammer Style | Spurred |
| Includes | Case, Scope Mount |
| OAL | 14.10" |
| Grips | Black Rubber with Integrated Red Cushion Insert |
| Frame Description | Matte Black Oxide Steel |
| Sights | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| UPC | 725327931867 |
| MPN | 2-440081RH-DLX |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.