The Winchester Super X4 is built for the marsh with tough conditions in mind. The SX4 is based on the bullet proof Active Valve gas operating system that was the core foundation of both the SX3 and SX2. The Active Valve has been tested, tried, and tweaked to perfection to make it the most trusted autoloader in the marsh. Includes three Invector choke tubes- full, modified and improved cylinder and sling swivel studs.
WGUN 511332291 SX4 LH WTFL MOOSG,12-3.5,26 INV+
$1,314.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 47" |
| Chokes Included | Full/Improved Modified/Modified |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Weight | 7 lbs |
| FireArm | yes |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 26" |
| Trigger | Drop-Out |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Left Hand |
| Choke Configuration | Invector-Plus |
| Chamber | 3.50" |
| Sights | TruGlo Fiber Optic |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 048702028373 |
| MPN | 511332291 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.