The Mossberg 500 has proven to be one of the most versatile and reliable shotgun platforms available, offering a model to fit every application, and every user from our households, to law agencies, to military worldwide. The Hunting model features dual extractors, positive steel to steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation. Top mounted safety provides for ambidextrous operation. Select models offer the revolutionary Lightning Pump Action (LPA) adjustable trigger. The Bantam features more compact dimensions than the standard field models. Its stock is 1″shorter, while the E-Z reach forearms are easier to grasp and are positioned closer to the shooter. This 20 gauge has a 22″ barrel with Accu-Set choke tube and has a wood stock.
Mossberg 54132 500 Bantam Youth 20 Gauge Pump 3″ 5+1 22″ Blued Vent Rib Barrel, Blued Steel Receiver, Hardwood Stock, Accu-Set Chokes, Right Hand
$378.99
25 in stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.40 × 7.70 × 2.30 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Safety | Tang |
| Barrel Length | 22" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Steel |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| OAL | 40.75" |
| Weight | 6.50 lbs |
| Choke Configuration | Accu-Set |
| Trigger | Adjustable |
| Sights | Dual Bead |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 015813541329 |
| MPN | 54132 |
| Brand | Mossberg |






Reviews
There are no reviews yet.