The PW MK1 MOD 2-M line features the PWS long stroke piston system. While the internals remain the same as other PWS lines, the MK1 MOD 2-M offers a variety of features exclusive to this line. Starting with patent pending PicLok technology on the free float handguard, users are able to mount either Picatinny or MLOK accessories on the front of their firearm. This upper features a 11.85″ barrel, a Radian Raptor charging handle, and is chambered for 223 Wylde.
Primary Weapons 182M111UA0B MK1 Mod2-M Upper 223 Wylde 11.85″ Black Barrel, 7075-T6 Aluminum Black Receiver, 11″ PWS PicLok (M-Lok Or Picatinny) Handguard For AR-15 Optics Ready
$1,299.99
Out of stock
| Weight | 4.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.70 × 5.60 × 4.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Sights | Optic Ready |
| Caliber | 223 Wylde |
| FireArm | No |
| Receiver Finish | Black |
| Barrel Length | 11.85" |
| Handguards | 11" PWS PicLok |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Length Range | 11" to 11.99" |
| Barrel Finish | Black |
| UPC | 811154033208 |
| MPN | MK1-M2U-223-11 |
| Brand | Primary Weapons |






Reviews
There are no reviews yet.