Pump-action shotgun ideal for pheasant, ducks and doves with a beautiful High-Grade Turkish Walnut stock with a satin varnish finish. Back-bored barrel and Invector-Plus choke system for consistent patterning. Durable chrome-plated chamber and bore.
Winchester Repeating Arms 512451692 SXP High Grade Field 20 Gauge 3″ Chamber 5+1 (2.75″) 28″, Gloss Blued Barrel/Rec, High Grade Turkish Walnut Furniture, TruGlo Fiber Optic Sight
$565.99
Out of stock
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.70 × 9.00 × 2.80 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48.75" |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Weight | 6.88 lbs |
| Hand | Right |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702025686 |
| MPN | 512451692 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.