Cimarron’s Pistolero is great for small, under-funded revolutions. It features a nickel frame, cylinder and barrel and smooth walnut grip.
Cimarron PPP45N Pistolero 45 Colt (LC) 6 Shot, 4.75″ Nickel-Plated Steel Barrel, Cylinder & Frame, Wide Front Sight, Smooth Walnut Grip
$654.99
Out of stock
| Weight | 3.1250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.20 × 5.90 × 2.00 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Nickel |
| Barrel Finish | Nickel |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| Sights | Wide Front |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Steel Frame |
| Barrel Length | 4.75" |
| UPC | 844234129935 |
| MPN | PPP45N |
| Brand | Cimarron |






Reviews
There are no reviews yet.