The M4 Patrolman’s upper features a 116″ barrel with A2 birdcage-type flash hider, 7075-T6 forged A4 flat top receiver with detachable carry handle, carbine length gas system and M4 style handguard.
Bushmaster 0040004BLK M4 Patrolman’s Upper 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Barrel, 7075-T6 Aluminum Black Receiver, M4 Handguard for AR-Platform
$635.99
Out of stock
| Weight | 5.1750 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.20 × 4.80 × 4.40 in |
| FireArm | No |
| Sights | A2 Front/Carry Handle Rear |
| Handguards | M4 Double Head Shield |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Receiver Finish | Black |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| UPC | 604206918222 |
| MPN | 0040004BLK |
| Brand | Bushmaster |






Reviews
There are no reviews yet.