The Winchester Wildcat features include a field-removable lower receiver, ambidextrous controls, easy-to-load rotary magazine, compact polymer stock, Ghost ring rear sight and ramped post front sight, striker fired, integral Picatinny rail, rear barrel access for easy cleaning. The Wildcat also accepts magazines that fit 10/22 rifles. Includes a pair of Allen wrenches is included for removing stock and adjusting sights.
Winchester Repeating Arms 521140102 Wildcat 22 LR 10+1 18″, Matte Black Barrel/Rec, Skeletonized OD Green Stock, Ghost Ring Sight, Suppressor Ready
$294.99
100 in stock
| Weight | 5.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 6.40 × 2.80 in |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Weight | 4 lbs |
| Receiver Material | Polymer |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 10+1 |
| FireArm | yes |
| Sights | Ramp Post Front/Adj Ghost Ring Rear |
| Hand | Ambidextrous |
| OAL | 34.75" |
| Stock Description | Skeletonized |
| Barrel Description | Threaded Sporter |
| Stock Finish Group | Green |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Muzzle | Threaded |
| Action | Semi-Auto |
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 048702024467 |
| MPN | 521140102 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.