The 1875 Army Outlaw Revolver is a faithful reproduction of the 1875 Remington single actions, which kept the solid frame and overall styling of Remington’s 1858 percussion models. Ordinary citizens and Wild West lawmen alike recognized the sturdy quality of the Remington revolvers. The infamous Frank James even carried one for most of his outlaw career. The reproduction is available in his favorite caliber, 45 colt, and features a steel backstrap and two-piece walnut grip.
Taylors & Company 550408 1875 Army Outlaw 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall White Engraved Finish Steel & Walnut Grip
$1,132.99
Out of stock
| Weight | 3.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| OAL | 10.80" |
| Frame Description | White Engraved Steel |
| Cylinder Finish | White Engraved |
| Barrel Finish | White Engraved |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Grips | Walnut |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Weight | 2.55 lbs |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 858944006271 |
| MPN | 550408 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.