The Taylor’s Ranch Hand Single Action models are manufactured using the highest quality standards available. The frames are forged which gives you a revolver that will withstand the demands of competition and Cowboy Action Shooting. Forged frames feature a better grain structure and are expected to be stronger, offering you a revolver that will stand the test of time. This ‘Peacemaker’ style revolver has a walnut grip with a brass backstrap and trigger guard. The Old model frame features a shorter front sight, round ejector-plunger grip, and screw cylinder pin retainer. The New model frame features a plunger to remove the cylinder pin.
Taylors & Company 550526 Ranch Hand 357 Mag Caliber with 4.75″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Walnut Grip
$639.99
Out of stock
| Weight | 3.3250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Weight | 36.32 oz |
| Caliber | 357 Mag |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 10.25" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 839665009963 |
| MPN | 550526 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.