Hit the target and train harder with the proven line of American Eagle handgun ammunition. It provides performance similar to self-defense and competition loads for a familiar feel and realistic practice.
Federal AE327A American Eagle Handgun 327FederalMag 85gr Jacketed Soft Point 50 Per Box/20 Case
$43.99
122 in stock
| Weight | 1.2900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.10 × 2.70 × 1.80 in |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1400 fps |
| Muzzle Energy | 370 ft lbs |
| Bullet Weight | 85 gr |
| Bullet Type | Jacketed Soft Point |
| Caliber | 327 Federal Mag |
| UPC | 029465061555 |
| MPN | AE327A |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.