The Taurus 856 T.O.R.O. system is ready to accept compact red dot sights that fit the Holosun K-footprint. The 856 T.O.R.O. features a 3″ barrel, high visibility night sights, extended ejector rod, compact grips provide recoil reduction and enhanced concealment, target style trigger enhances the shooters ability to shoot fast and accurately. Includes Riton 3 Tactix MPRD 2.
Taurus 2856P39R 856 w/Red Dot Small Frame 38 Special +P, 6 Shot 3″ Matte Stainless Steel Barrel, Cylinder, Matte Optic Ready Frame, Black Rubber Grip, Exposed Hammer, Includes Riton Red Dot
$372.99
Out of stock
| Weight | 2.1050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.70 × 6.20 × 1.80 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Sights | Removable Serrated Blade/Fixed Rear |
| Weight | 23.50 oz |
| Grips | Black Rubber |
| Frame Description | Optic Ready |
| Includes | Riton Red Dot |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Size | Small |
| UPC | 725327941170 |
| MPN | 2-856P39-R |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.